ساعت کاری انعطاف پذیر

ساعات کاری انعطاف‌پذیر

ساعات کاری انعطاف‌پذیر اتفاقی برد-برد برای کارکنان و شرکت‌ها

اگر به دنبال ارائه یک مزیت کاری هستید که بهترین کارکنان را جذب و نگهداری کند، کافی است فقط ساعات کار انعطاف‌پذیر را در نظر بگیرید!

نه‌تنها کارکنان خوب درخواست ساعات کاری انعطاف‌پذیر رادارند، بلکه وقتی کارکنان اجازه دارند تا از راه دور یا به‌نحوی‌که با برنامه‌های شخصی آن‌ها منطبق باشد، کار کنند کارفرمایان پیشرفت قابل‌توجهی در روحیه، تعامل و بهره‌وری می‌بینند.

چرا ساعت کاری انعطاف‌پذیر برای کارکنان مهم است؟

تنها پدر و مادرها به دنبال ساعات کاری انعطاف‌پذیر نیستند. کارکنان به چند دلیل خواهان ساعات کاری انعطاف‌پذیر هستند- توازن بهتر زندگی و کار تنها یکی از چندین دلیل است.

همان‌طور که درک ما از روانشناسی انسان پیشرفت کرده است، متوجه شده‌ایم که افراد دارای ریتم‌های مختلف بهره‌وری هستند. شخصا من در منزل کار می‌کنم و بیشترین ساعت بهره‌وری من بین 6 تا 7 صبح است. صبح‌ها خصوصا برای تمرکز روی کارهایی که به جزئیات و تفکر خلاق نیاز دارند، مفید است زیرا افراد دیگری هنوز آفلاین هستند و ایمیل یا پیامک حواسم را پرت نمی‌کند.

درحالی‌که یک کارمند ممکن است بین ساعات اداری سنتی 9-5 کارایی داشته باشد، ممکن است برخی قبل از ساعت 9 صبح بتوانند بیشتر از بعدازظهر کار کنند. همچنین برخی ممکن است جغد شب باشند و قادر به انجام بیشترین میزان کار در ساعتی باشند که خیلی با بقیه تعامل ندارند. بعضی از کارکنان ممکن است احساس کنند در خانه کارآمدتر کار می‌کنند، جایی که افراد کمتری مزاحم کارشان می‌شوند و می‌توانند از مزایای خاص موجود هم استفاده کنند. برخی ممکن است مجبور باشند در خانه از کسی مراقبت کنند یا داروهای خاصی را استفاده کنند که نیازمند انعطاف‌پذیری در کار است.

دلیل آن هر چیزی که باشد، کارفرمایان باید بدانند انکار فرصت‌های انعطاف‌پذیر، دسترسی به داوطلبین با عملکرد بالا را رد می‌کند.

کار انعطاف‌پذیر، انگیزشی بالا ایجاد می‌کند

تعداد زیادی از مطالعات، نظرسنجی‌ها و آمارها نشان می‌دهد زمانی که صحبت از مزایای محل کار به میان می‌آید کار انعطاف‌پذیر از همه گزینه‌ها پیشی می‌گیرد. در یک نظرسنجی، مشخص شد که 80 درصد از پاسخ‌دهندگان مزایای کار را بیش از افزایش حقوق ترجیح می‌دهند و 60 درصد بیان کردند که داشتن مزایا عامل اصلی تصمیم‌گیری در مورد پذیرش شغل بوده است.

مطالعه دیگری نشان داد که کار انعطاف‌پذیر به‌مراتب بیش از دیگر امتیازهای محل کار، ازجمله لباس غیررسمی و پاداش فصلی، خواهان دارد. همچنین مشخص شد 50 درصد از کارکنان حتی در مقایسه با داشتن تعطیلات نامحدود و خدمات رایگان مراقبت از فرزندان داشتن کار انعطاف‌پذیر را ترجیح می‌دهند. علاوه بر این، مرکز نظرسنجی دانشگاه هاروارد گزارش داد که 88 درصد از کارکنان بیان کردند که احتمال انعطاف‌پذیری کار، آن‌ها را از کارهایی با پرداخت بیشتر به کارهایی با حقوق پایین‌تر ولی ساعات انعطاف‌پذیر سوق می‌دهد.

مزایای تجاری کار انعطاف‌پذیر

این‌که به‌سادگی بگوییم کارکنان خواهان کار انعطاف‌پذیر هستند کافی نیست – شرکت‌ها باید مزایای کسب‌وکار را ببینند. خوشبختانه، شواهد نشان می‌دهد که کار انعطاف‌پذیر نسبت به کارهای سنتی برتری مالی دارد.

یکی از دلایل آن این است که، کارکنانی که دور کار هستند شادترند و درنتیجه نسبت به همتایان اداری خود کارآمدتر هستند. علاوه بر این، کار انعطاف‌پذیر می‌تواند وفاداری به شرکت را به‌طورجدی افزایش دهد، به این معنا که خروج کارکنان کاهش می‌یابد و استخدام آسان‌تر می‌شود. استقبال از انعطاف‌پذیری همچنین مخزن استعداد‌های شرکت را گسترش می‌دهد. به‌جای آنکه به‌سادگی افرادی را استخدام کنید که در محل مناسب نسبت به شرکت زندگی می‌کنند، می‌توانید بهترین شخص برای آن نقش را استخدام کنید.

انعطاف‌پذیری و دورکاری، مشوق کارهای نتیجه گرا است که تأثیر مستقیمی بر بهره‌وری دارد. کار انعطاف‌پذیر همچنین می‌تواند تعامل، عملکرد و انگیزه را بهبود دهد درحالی‌که هزینه‌های سربار را کاهش می‌دهد. امریکن اکسپرس پس از اجرای طرح کار انعطاف‌پذیر، هزینه‌های املاک و مستغلات را سالانه 10 تا 15 میلیون دلار کاهش داد.

بااین‌وجود ، تنها 37٪ از شرکت‌های ایالات‌متحده سیاست کاری انعطاف‌پذیر دارند و انعطاف‌پذیری در شرح شغل به‌ندرت ارائه می‌شود.

اینجاست که سؤال مطرح می‌شود…

چرا همه شرکت‌ها کار انعطاف‌پذیر ارائه نمی‌دهند؟

تقصیر تکنولوژی نیست. نرم‌افزار همکاری تیمی و ابزارهای مدیریت عملکرد، افراد را در سراسر جهان برای سازمان‌دهی اهداف و همکاری از راه دور به هم متصل می‌کنند.

پس چه مانعی وجود دارد؟

یک عامل آن مقاومت مدیریت و به‌طور واضح فقدان اعتماد به کارکنان است. کری کوپر استاد روانشناسی سازمانی در این خصوص بیان کرده است:

[مدیران] هرگز نمی‌گویند، اما این چیزی است که وجود دارد. مدیران، کارکنان را در دفتر می‌خواهند زیرا می‌خواهند امپراتوری کوچک خود را مقابل چشم ببینند. این کار به علت عدم اعتماد و صلاحیت مدیران است که نمی‌دانند چگونه از راه دور افراد را مدیریت کنند.

لوک هیوز مدیرعامل یک شرکت در ایالات‌متحده، بیان می‌کند:

من فکر می‌کنم بسیاری از کارفرمایان از کار انعطاف‌پذیر می‌ترسند. آن‌ها اغلب زیرساخت‌های لازم را در دست ندارند، هم ازلحاظ تکنولوژیکی و هم پروتکل هوشمند، که بتواند یک مدل موفق داشته باشند. بدون داشتن مکانیسم برای ردیابی اهداف و بهره‌وری، ترسی از اینکه که هیچ کاری کامل نشده است، ایجاد می‌شود.

همچنین به نظر می‌رسد به نظر می‌رسد ترس ساده‌ای از تغییر وجود دارد. سارا جکسون در مصاحبه با مجله منابع انسانی بیان کرد:

بخشی از مشکل اینجاست که ما خیلی سخت و سریع کار می‌کنیم، بنابراین اگر کسی شرکت را ترک کند، آسان‌ترین کار این است که آنچه را ازدست‌داده‌اید دقیقا با همان چیز جایگزین کنید. اگر آن‌ها 9 تا 5 کار می‌کردند دوباره فردی شبیه او را پیدا کنید، بنابراین مجبور نیستید به آن فکر کنید. استخدام انعطاف‌پذیر نیازمند این ‌است که دکمه مکث را فشار دهید و بگویید: «آیا می‌توانم این کار را بهتر انجام دهم؟»

چگونه کسب‌وکار مدرن می‌تواند انعطاف‌پذیر باشد؟

تغییر سازمانی آسان نیست. زمان و تلاش دقیق برای پرداختن به جزئیات لازم است. اما درنهایت، نتیجه، این تلاش‌ها را جبران خواهد کرد. هنگام انتقال به یک محیط کار انعطاف‌پذیر، مدیران و مدیران ارشد منابع انسانی باید سه رکن زیر را در نظر داشته باشند.

  1. ارتباطات مشخص و منظم را در اولویت قرار دهید

همانند هر تغییر سازمانی، ارتباطات باید در اولویت قرار گیرد. کارکنان باید ارتباط منظم با همکاران خود داشته باشند تا حس کنند بخشی از تیم هستند. همچنین باید به‌طور منظم با مدیر خود تماس داشته باشند، تا به آن‌ها کمک کند، آن‌ها را در مسیر نگه دارد و اگر سؤالی داشتند بتوانند از او بپرسند. ابزارهای ارتباطی آنلاین می‌توانند به این کار کمک کنند.

  1. ایجاد اعتماد

اگر با اين فرض که کارکنان به‌احتمال‌زیاد از اعتماد شما سوءاستفاده مي‌کنند، وارد فضای کاری انعطاف‌پذیر شوید خود را براي شکست آماده کرده‌اید. کار انعطاف‌پذیر – درواقع، یک تیم و شرکت موفق – نیاز به پایه‌ای از اعتماد دارد.

به یاد داشته باشید: این کارکنان را بنا به دلیلی استخدام کرده‌اید. اعتقاد داشتید که آن‌ها مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای انجام کارها را به‌خوبی داشتند، بنابراین باید به آن‌ها اعتماد کنید تا این کار را انجام دهند. پس قلمرو را بازکنید و با مدیریت جزءنگر به هر قیمتی مخالفت کنید. اگر کارکنان درنهایت نشان دادند که قابل‌اطمینان نیستند، آن زمان می‌توانید اقدامات لازم را برای تغییر وضعیت را انجام دهید.

  1. تنظیم اهداف واضح و هوشمندانه

کار انعطاف‌پذیر زمانی بهتر خواهد بود که بر دستیابی به نتیجه مطلوب متمرکز شوید تا ساعات کاری. این کار باعث خواهد شد مدیریت دردسر کمتری برای دستیابی به نتایج واقعی داشته باشد.

به همین دلیل، کارکنان و مدیران نیاز به همکاری در تنظیم اهداف هوشمندانه دارند. کارکنان باید به‌طور کامل در مورد آنچه باید انجام دهند، و زمانی که باید اهداف را تکمیل کنند، آگاه باشند.

تا زمانی که مدیران از این دستورالعمل‌ها پیروی کنند و به‌طور مداوم به سمت روش کارآمد و مؤثر کار انعطاف‌پذیر حرکت کنند، با کارکنانی شادتر، وفادارتر و کارآمدتر از همیشه روبه‌رو خواهند شد.

[addtoany]
Posted on