گیاهان مناسب برای محیط کار

15 گیاه خوب برای محل کار و علت انتخاب آن‌ها

آیا محل کار شما پر از وسیله است و مصنوعی به نظر می‌رسد؟ اضافه کردن تعدادی گیاه سبز می‌تواند این مشکل را حل کند. وجود گیاه در محیط کار، تمرکز شما را افزایش می‌دهد، سلامتی را بهبود می‌بخشد و هوا را تصفیه می‌کند. داشتن یک گیاه در اتاق تنها برای یک روز تا 87 درصد مواد سمی را از بین می‌برد. آمار و اطلاعات زیر مزایای آوردی کمی طبیعت را به داخل محل کار به‌صورت علمی آشکار می‌کند. ایجاد کردن یک فضای کاری سالم به‌سادگی انتخاب گیاهان مناسب برای محل کار است.

مزایای علمی گیاهان در محیط کار

مرطوب‌کننده

گیاهان 97 درصد از آبی را که جذب می‌کنند به هوا برمی‌گردانند. چند گیاه را باهم درون یک اتاق قرار دهید و رطوبت اتاق را افزایش دهید.

پژوهش‌ها در دانشگاه کشاورزی نروژ نشان می‌دهد قرار دادن گیاهان در فضاهای بسته، علائم خشکی پوست، سرماخوردگی؛ گلودرد و سرفه خشک را کاهش می‌دهد.

فیلتر هوا

هوای درون خانه می‌تواند 12 مرتبه آلوده‌تر از هوای بیرون باشد و علت آن ترکیبات موجود در تابلوهای نقاشی‌، مبلمان، لباس و مصالح ساختمانی است.

طبق تحقیقات ناسا، گیاهان تا 87 درصد مواد آلی فرار و سایر مواد سمی را در 24 ساعت از بین می‌برند. مواد آلی فرار شامل فرمالدئید، بنزن، تری کلرو اتیلن هستند.

طبق تحقیقات ناسا، گیاهان، با جذب آلاینده‌ها به درون خاک و تبدیل آن‌ها به غذای گیاه، این مواد را از بین می‌برند.

افزایش سلامتی

کیفیت هوای داخلی، یکی از نگرانی‌های در حال افزایش در مورد سلامتی است. خصوصاً در کشورهای توسعه‌یافته که افراد 90 درصد از زمان خود را در فضاهای بسته سپری می‌کنند.

طبق تحقیقات دانشگاه کشاورزی نروژ، نرخ بیماری در محل‌های کار دارای گیاه تا 60 درصد کمتر بوده است.

افزایش بهره‌وری

پژوهشی در رویال کالج کشاورزی انگلستان، مشخص کرد که توجه دانش‌آموزان در کلاس‌هایی که دارای گیاه است تا 70 درصد بیشتر است.

دانشگاه A&M تگزاس نیز پژوهشی انجام داد که نشان می‌دهد کارکنانی که در اتاق‌هایی با دو گلدان و یک دسته‌گل کار می‌کردند 13 درصد ایده بیشتری نسبت به کارکنانی که در اتاقی بودند که در آن مجسمه وجود داشت تولید کردند.

وقتی‌که گیاهی را برای فضای کاری خود انتخاب می‌کنید اطمینان حاصل کنید که برای آن فضا مناسب است. شما گیاهی را نمی‌خواهید که دائماً به مراقبت نیاز دارد، یا به‌سرعت رشد می‌کند و یا چیزی که به نور طبیعی زیادی نیاز دارد.

اولین گام برای انتخاب گیاه، توجه به میزان نور محیط و همچنین محل قرارگیری گیاه است. اگر فضای کاری شما پنجره ندارد و تنها با نور مصنوعی فلورسنت کار می‌کنید، گیاهی را انتخاب نکنید که به میزان زیادی نور خورشید نیاز دارد. همچنین توجه کنید چقدر فضا می‌توانید به گیاه اختصاص دهید و چقدر می‌توانید به مراقبت از گیاه بپردازید.

برای اینکه گیاه مناسب محل کار خود را انتخاب کنید نگاهی به 15 گیاه معروف که در دفاتر کار استفاده می‌شود بیاندازید. در سه گروه گیاهان معرفی‌شده‌اند: بهترین‌ها برای بهبود کیفیت هوا، بهترین‌ها در نور کم و بهترین‌ها ازنظر نیاز به کمترین میزان مراقبت.

 

بهترین گیاهان برای کاهش آلودگی

 

فیکوس

فیکوس

توضیح:

فیکوس گیاه معروف آپارتمانی است به‌این‌علت که‌برگ‌هایی ضخیم، درخشان و جذاب دارد و همچنین به مراقبت کمی نیاز دارد. علاوه بر این آلودگی هوا را از بین می‌برد.

نحوه نگهداری:

در فصل بهار بهتر است به‌گونه‌ای آبیاری شود که خاک آن همواره مرطوب باشد. زمانی که گیاه به خواب می‌رود تنها ماهی یک یا دو بار به آبیاری نیاز دارد. اگر برگ‌ها شروع به زرد شدن کردند کمتر به آن آب دهید و اگر برگ‌ها شروع به ریزش کردند بیشتر آب دهید.

نور:

نور غیرمستقیم، ترجیحاً کنار پنجره با پرده‌ای نازک

 

دراسینا درمنسیس

 

توضیح:

این گیاه به‌خوبی در فضای کاری رشد می‌کند و مواد سمی که معمولاً درون آپارتمان وجود دارند را از بین می‌برد. این گیاه گونه‌های متنوعی دارد.

نحوه نگهداری:

این گیاه دوست دارد بین زمان‌های آبیاری؛ خاکش خشک شود؛ بنابراین مطمئن شوید چند سانتی‌متر از خاک بالای گلدان خشک باشد قبل از اینکه دوباره به آن آب دهید. در زمستان کمتر به آن آب بدهید اما اجازه ندهید که خاک کاملاً خشک شود. اگر لکه‌هایی روی برگ‌ها مشاهده کردید و یا برگ‌ها تغییر رنگ دادند با آبپاش روی برگ‌ها آب اسپری کنید.

نور:

نور سایه‌روشن

 

پاپیتال (عشّقه)

پاپیتال (عّشّقه)

توضیح:

این گیاه همیشه‌ سبز و رونده است و به مراقبت کمی نیاز دارد. این گیاه ذرات معلق در هوا را جذب می‌کند و فرمالدئید را از بین می‌برد. اگر وضعیت تصفیه هوا در محل کار شما خوب نیست، این دقیقا گیاهی است که لازم دارید!

نحوه نگهداری:

فقط لازم است که خاک گیاه را مرطوب نگه‌دارید تا بتواند خوب رشد کند. زمانی که گیاه به ثبات رسید می‌تواند کم‌آبی را تحمل کند و نور کمی لازم دارد.

نور

سایه

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا

توضیح:

این گیاه نه‌تنها هوا را پاکیزه می‌کند همچنین می‌تواند به‌عنوان کمک اولیه برای درمان خراش و سوختگی به کار رود. در وسط برگ‌های گیاه ژل تسکین‌دهنده آلوئه ورا قرار دارد.

نحوه نگهداری:

گیاه را در گلدانی عریض بکارید که به‌خوبی زهکشی شود تا از پوسیدگی در امان باشد. آبیاری به‌گونه‌ای باشد که معمولاً خاک گیاه خشک باشد. در فصل زمستان حتی کمتر آب دهید.

نور

نور مستقیم خورشید

 

 نخل بامبو

 نخل بامبو

توضیح:

این گیاه برای دفاتری که فضای زیادی برای رشد آن دارند بسیار مناسب است. گیاهان سختگیری در مورد نور نیستند.

نحوه نگهداری:

هرچند این گیاه می‌تواند در نور کم‌دوام بیاورد در نور زیاد بلندتر می‌شوند. نخل بامبو سالم، برگ‌های سبزه تیره دارد. اگر برگ‌ها پلاسیده شدند و یا قهوه‌ای شدند، آبدهی را اصلاح کنید. طبق دمای محیط آبدهی را تنظیم کنید. زمانی که خاک خشک است به گیاه آب بدهید. مطمئن شوید که آب در گلدان جمع نمی‌شود.

نور:

نور غیرمستقیم یا کم

 

بهترین گیاهان برای نور کم

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم

توضیح:

این گیاه به علت گل‌های سفید و همچنین نیاز اندک به مراقبت معروف است. مقاوم در برابر نور کم و به‌خوبی رشد می‌کند و به این‌که هوا را پاکیزه می‌کند معروف است.

نحوه نگهداری:

خاک گیاه را مرطوب نگه‌دارید؛ اما زیاد به آن آب ندهید. اگر گیاه شما گل نمی‌دهد، آن را به اتاقی تاریک‌تر منتقل کنید. اگر گیاه در معرض نور زیاد باشد متوجه خواهید شد که نوک برگ‌ها قهوه‌ای می‌شوند.

نور:

سایه

 

شامادورا الگانس

شامادورا الگانس

توضیح:

علاوه بر توانایی بالای این گیاه در دوام آوردن در فضای داخل، به علت داشتن قیمت پایین معروف است. این گیاه در لیست گیاهانی که ناسا به‌عنوان تمیزکننده هوای فضای داخلی معرفی کرده است قرار دارد.

نحوه نگهداری:

گیاه را خوب آبیاری کنید اما به‌ندرت. صبر کنید تا خاک سطح گلدان خشک شود و بعد کاملاً به آن آب دهید. اگر می‌خواهید گیاه خوب رشد کند دما راکمی از 20 درجه سانیگراد بیشتر نگه‌دارید.

نور:

نور زیاد و غیرمستقیم در صبح زود غروب

 

سانسوریا

سانسوریا

توضیح:

این گل برای کسانی که در نگهداری از گل و گیاه تنبل هستند، بسیار مفید است. هفته‌ها بدون اینکه کمترین توجهی به آن‌ شود می‌تواند همچنان برگ‌های زیبایی داشته باشد. این گل همچنین برای از بین بردن فرمالدئید و بنزن از هوا بسیار خوب عمل می‌کند.

نحوه نگهداری:

مهم‌ترین نکته در خصوص نگهداری این گیاه این است که خاک آن به‌خوبی زهکشی شود چون به‌راحتی دچار پوسیدگی می‌شود. مواظب باشید که زیاد به آن آب ندهید، خصوصاً در طی زمستان.

نور:

نور کم و غیرمستقیم

 

سرخس

سرخس

توضیح:

این گیاه خانگی به مراقبت ویژه نیاز دارد. هرچند می‌تواند در محیط مساعد حتی گلدهی داشته باشد اما نمی‌تواند گرما و خشکی را تحمل کند. زمانی که به‌خوبی از آن‌ها نگهداری شود این گل می‌تواند سبزی جذابی را به فضای داخلی ببخشد.

نحوه نگهداری:

این گیاه بسیار رطوبت دوست است پس هفته‌ای یک‌بار آن‌ را آبپاشی کنید تا شاداب بماند. خاک آن نیز باید همواره مرطوب باشد. خشکی خاک معمولاً دلیل رایج از بین رفتن این گیاه است. اگر فکر می‌کنید برگ‌ها در حال زرد شدن هستند رطوبت را افزایش دهید.

نور:

نور غیرمستقیم

 

برگ عبایی

برگ عبایی

توضیح:

این گیاه بسیار مقاوم است. در شرایط کم‌نور و خنک حال خوبی دارد. اشکال متنوعی دارد و موردتوجه کسانی است که زمان کمی برای مراقبت از گیاهان دارند.

نحوه نگهداری:

این گیاه زیاد به آبدهی منظم نیاز ندارد اما توجه کنید در فصل بهار به‌طور منظم به آن آب دهید. اگر گل در جای تاریک قرار دارد کمتر به آن آب دهید.

نور:

هر نوری به‌جز نور مستقیم

 

بهترین گل‌ها ازنظر کمترین نیاز به مراقبت

 

آگلائونما

آگلائونما

توضیح:

این گیاه بسیار مناسب برای محیط‌های کاری است زیرا به مراقبت بسیار کمی نیاز دارد، در نور کم زنده می‌ماند و مواد سمی را از بین می‌برد. این گیاه تحسین‌برانگیز با برگ‌های جذاب و دورنگ توجه زیادی را به خود جلب می‌کند.

نحوه نگهداری:

درحالی‌که این گیاه هوای گرم و تا حدی مرطوب را ترجیح می‌دهد، در شرایط کمتر ایده آل هم می‌تواند زنده بماند. هرچند در دمای کم قادر به زندگی نیست پس مطمئن شوید که دمای دفتر کار بالاتر از 13 درجه باشد. این گیاه ترجیح می‌دهد کم به آن آب‌داده شود تا ریشه‌ها گاهی خشک شوند.

نور:

نور کم و یا غیرمستقیم

 

فیلودندورن

فیلودندورن

توضیح:

این گیاه به علت مراقبت آسان برای آپارتمان بسیار عالی است. علائم بیماری را زود نشان می‌دهد. این گیاه در دو نوع بالارونده و غیر بالارونده وجود دارد. اگر نوع بالارونده را انتخاب می‌کنید آن را نزدیک کتابخانه و یا دیواری قرار دهید که بتواند از آن بالا برود.

نحوه نگهداری:

زمانی به گیاه آب بدهید که چند سانتی‌متر از خاک روی گلدان خشک‌شده است. برگ‌های پژمرده نشان‌دهنده این هستند که باید برنامه آبدهی خود را تغییر دهید. برگ‌های تازه که کم‌رنگ هستند نشان‌دهنده این هستند که مواد مغذی خاک کم شده‌اند.

نور:

نور زیاد، غیرمستقیم

 

زامیفولیا

زامیفولیا

توضیح:

اگر به دنبال گیاهی خراب نشدنی برای محیط کار هستید، این گزینه بسیار خوب است. اغلب فکر می‌کنند مصنوعی است. این گیاه می‌تواند ماه‌ها فراموش‌شدن و نور کم را تحمل کند و همچنان برگ‌های جذاب و براق داشته باشد.

نحوه نگهداری:

این گیاه برای محیط‌های کاری بدون پنجره مناسب است؛ و می‌تواند تنها با نور مهتابی زندگی کند. فقط زمانی به آن آب دهید که خاکش کاملاً خشک‌شده باشد. آب دادن زیاد یکی از راه‌هایی است که می‌توان با آن این گیاه را کشت! برگ‌های خمیده، زرد و پژمرده نشان‌دهنده این است که گیاه نور زیادی دریافت می‌کند.

نور:

نور ملایم و غیرمستقیم

 

گیاه یشم

گیاه یشم

توضیح:

این گیاه شکلی بوته‌ای با شاخه‌های ضخیم و برگ‌های توپر و بیضی شکل دارد. گیاهی بسیار مقاوم است و همین عامل آن را گیاه آپارتمانی معروفی کرده است.

نحوه نگهداری:

اجازه دهید خاک گیاه بین هر نوبت آبدهی خشک شود. اگر مشاهده کردید که‌برگ‌ها قهوه‌ای و یا دچار ریزش شدند بیشتر آب بدهید.

نور:

نور ملایم

 

نخل پروانه

توضیح:

این نخل پَر مانند ساقه‌های خمیده دارد که هر یک تعداد زیادی برگ‌دارند و دکوراسیونی زیبا را برای محیط کار به وجود می‌آورند.

نحوه نگهداری:

نگهداری از این گیاه خیلی سخت نیست اما به میزان مشخصی نور نیاز دارد. اگر آن را در نور مستقیم قرار می‌دهید برگ‌ها را زیر نظر داشته باشید که زرد نشوند. خاک در بهار و تابستان باید مرطوب باشد؛ و اجازه دهید در پاییز و زمستان خشک شود. هر 2 یا سه سال یک‌بار گلدان را عوض کنید تا نمک انباشته‌شده در گلدان از بین برود.

نور:

نور غیرمستقیم و زیاد

[addtoany]
Posted on